Ako hospodáriť s pitnou vodou?

  • -

Ako hospodáriť s pitnou vodou?

Category : Odborné

Voda je nenahraditeľná pre akúkoľvek ľudskú činnosť. Používame ju na pitie, umývanie, má široké možnosti využitia vo výrobe aj v domácnosti. Jej význam ako pitnej vody však v našej krajine často nedoceňujeme. Prejavuje sa to v priveľkej spotrebe tejto vzácnej tekutiny. Aby v oblasti zásobovania domov nedochádzalo ku zbytočnej spotrebe, je potrebné zohľadniť rôzne skutočnosti:
– meranie spotreby

Meranie spotreby slúži na správne vyúčtovanie spotreby vody. Na zníženie spotreby vplýva psychologicky.
– využitie úžitkovej vody (nie pitnej)

Pre niektoré zariaďovacie predmety (pračka, WC, …), z ktorých sa nevyužíva voda na pitie alebo umývanie, je možné využiť úžitkovú vodu. Ako dostupnú úžitkovú vodu možno využiť dažďovú, povrchovú (z vodných tokov) alebo podzemnú vodu (zo studne). Pre využitie v domácnosti sa voda predčisťuje. Vyžaduje investície na vybudovanie samostatného vodovodu. Nakoľko sa jedná o vodu nižšej kvality s možnou kontamináciou nežiadúcimi látkami, systém zásobovania nesmie byť prepojený so systémom pitnej vody.

Dažďová voda má široké možnosti využitia v dome. Na pranie a polievanie je vhodnejšia ako pitná voda, významné úspory sa dosiahnu pri splachovaní WC.
– zariaďovacie predmety a výtokové armatúry s nízkou potrebou vody

Tieto riešenia znižovania spotreby vody sú najjednoduchšie. Je potrebné si uvedomiť, že cena teplej úžitkovej vody (TÚV) je mnohonásobne vyššia ako pitnej vody. Okúpať sa možno v malej aj veľkej vani, v malej je však spotreba vody podstatne nižšia.

Veľmi významné zníženie spotreby vody ponúkajú výtokové armatúry s úspornou ružicou (napríklad pre sprchy, drezy, umývadlá). WC možno dobre spláchnuť nielen desiatimi litrami vody, ale kvalitné misy s nádržkami toto spoľahlivo zvládnu aj s polovicou vody.
– údržba inštalácií

Ako v každej oblasti technických zariadení, aj pri zásobovaní objektov vodou je potrebné prevádzať pravidelné kontroly zariadení. Už pri návrhu vodovodu možno ovplyvniť jeho budúcu životnosť aj spoľahlivosť.

Voda kvapkajúca z vodovodných batérií nie je dobrou vizitkou majiteľa.
Ing. Jaroslav Leštach


Hľadaj

Kategórie článkov

jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930